Health

नेपालमा फेरि बढ्न थाल्यो कोरोना संक्रमण दर

काठमाडौं / स्थिर अवस्थाको कोरोना संक्रमणदर उकालो लाग्न थालेको पाइएको छ । केही दिनयता संक्रमित संख्या क्रमशः बढ्दै गएको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयको तथ्याकंले देखाउँछ ।
पछिल्लो दिन नेपालमा संक्रमणदर २६ दशमलब ३ प्रतिशत पुगेको छ । जारी निषेधाज्ञा खुकुलो हुँदा हेलचेक्रयाईं अत्यधिक बढेकोसमेत पाइएको छ । बजारमा आवतजावत बाक्लिँदै गएको छ । जसकारण भौतिक दूरी कायम हुन सकेको छैन ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता डा. कृष्ण पौडेलले संक्रमण जोखिम कायमै रहेको भन्दै जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पूर्णतः कार्यान्वयन गर्नुपर्नेमा जोड दिए । जनस्वास्थ्य मापदण्ड पालना र आत्मानुशासन हुनसके संक्रमण जोखिमबाट बच्न सकिने जनस्वास्थ्य विज्ञ बताउँछन् ।

मन्त्रालयको तथ्यांकअनुसार गत आइतबार १ हजार ९ सय २० जनामा संक्रमण देखिएको थियो । सोमबार २ हजार ४ सय ४४ जनामा संक्रमण पुष्टि भएकोमा मंगलबार २ हजार ६ सय ३६ जनामा संक्रमण देखियो । हिजो बुधबार देशभर थप २ हजार ८ सय ९२ जनामा पुष्टि भएको छ । क्रमिक रूपमा दैनिक संक्रमित संख्या बढ्दो देखिन्छ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार पछिल्लो २४ घण्टामा देशभरका विभिन्न प्रयोगशालामा गरिएको ११ हजार ५ सय ६८ जनाको पीसीआर र एन्टीजेन परीक्षण गरिएको छ । ७ हजार १ सय ८७ को पीसीआर परीक्षण गर्दा १ हजार ८ सय ८९ र ४ हजार ३ सय ८१ जनाको एन्टीजेन परीक्षण गर्दा १ हजार ३ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

योसँगै नेपालमा सक्रिय संक्रमित संख्या ३३ हजार ५ सय ६१ पुगेको छ । देशभर बुधबार ३ हजार ५ सय ९७ संक्रमित डिस्चार्ज भएका छन् । पछिल्लो २४ घण्टामा ४१ संक्रमितको मृत्यु भएको छ । हाल, देशभर ६ सय ४४ कोरोना संक्रमित अस्पतालको आईसीयू र भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् ।

जसअन्तर्गत ६ सय २७ जना आईसीयू र १ सय ७५ जना संक्रमित भेन्टिलेटरमा छन् । प्रदेश १ मा १ सय २६ आईसीयू र ३७ भेन्टिलेटर, प्रदेश २ मा १० आईसीयू र १ जना भेन्टिलेटरमा छन् । बाग्मती प्रदेशमा ३ सय ६२ आईसीयू र १ सय १५ जना भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् । गण्डकी प्रदेशमा ६२ आईसीयू र १२ जना भेन्टिलेटर, लुम्बिनी प्रदेशमा ५२ आईसीयू र ७ जना भेन्टिलेटर, कर्णालीमा ५२ जना आईसीयू र ७ जना भेन्टिलेटर, सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ४ जना आईसीयू र २ जना भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् ।

केही दिनयता गम्भीर संक्रमित संख्या भने घट् दोक्रममा छ । त्यस्तै, पाँच सयभन्दा बढी सक्रिय संक्रमित हुने जिल्ला १७ छन् । मन्त्रालयका अनुसार बुधबार प्रदेश १ को मोरङ, सुनसरी र झापा, बाग्मती प्रदेशको काठमाडौं, भक्तपुर, ललितपुर, चितवन, काभ्रे, मकवानपुर, धादिङ, सिन्धुपाल्चोक र नुवाकोटमा पाँच सयभन्दा बढी सक्रिय संक्रमित छन् ।

त्यस्तै, गण्डकी प्रदेशका कास्की र नवलपरासी (पूर्व), लुम्बिनी प्रदेशको बर्दिया र कर्णाली प्रदेशको सुर्खेत तथा सुदूरपश्चिम प्रदेशको कैलाली छन् । राजधानी दैनिकबाट

Related Articles

Back to top button