News

विहिवार राती देखिएको ‘स्ट्रेवेरी मुन’को रहस्य के हो ?

एजेन्सी । बिहीबार, जून २४ तारिख साँझ, आकाशमा एक अद्वितीय दृश्य देखियो । हरेक साँझ भन्दा फरक थियो । वास्तवमा, विहिवार साँझ चन्द्रमा स्ट्रबेरीको रंगमा देखिएको थियो । यो अनौंठो आकाशी घटनालाई स्ट्रबेरी मून भनिन्छ। यस दिन, चन्द्रमा आकार मा ठूलो र स्ट्रबेरी जस्तै एक सानो गुलाबी देखिन्छ। जूनमा पूर्णिमाको दिनमा देखा पर्ने यस चन्द्रलाई रेड मून, तातो चन्द्र वा धेरै ठाउँमा हनी मून पनि भनिन्छ।

स्ट्रबेरी चन्द्रमाको महत्व
यसको कक्षामा पृथ्वीको निकटताका कारण चन्द्रमा आफ्नो सामान्य आकार भन्दा धेरै ठूलो देखिनेछ। ज्योतिष मा, जुन को पूर्णिमा धेरै राम्रो मानिन्छ। धर्मशास्त्रमा यो गंगा स्नान, पूर्वजहरूको पूजा र दान को चाड मानिन्छ। यस दिन चन्द्रमा १६ कलाले युक्त भएको हुन्छ ।

यस दिन भगवान विष्णु र श्री कृष्णको पूजा गरिन्छ। यस दिन नदीमा नुहाएर दान गरेमा मनोकामना पुरा हुने हिन्दु धर्ममा मान्यता छ । यस दिन उपवास पनि गरिन्छ। भनिन्छ कि यस दिनमा गरिएको शुभ कामले पूर्ण परिणाम दिन्छ। स्ट्रबेरी मून भारत र नेपालमा देखिएको थियो । यसको पछाडिको कारण चन्द्रमा राति ११।१५ वजे निस्केर बिहान मानक समय अनुसार देखा पर्दछ। आंशिक स्ट्राबेरी मून बिहान ११।१५ मा देखा पर्नेछ र भारतीय समय २।३४ सम्म चलेको थियो ।

Related Articles

Back to top button